Wałbrzych – tu #nicsięniedzieje – niezależny portal o kulturze

:: reportaże :: recenzje :: wywiady :: rzetelne informacje o kulturze w Wałbrzychu i okolicy ::

aktualności

Fundacja rusza do Wałbrzycha szukać… Waldenburga

Czy Waldenburg to nasze dziedzictwo? Tak i nie należy się tego bać, ani wstydzić, tylko chronić. Dlatego szkoła wciąż uczy historii, dlatego powtarza się na temat jej ważności i odbiciu na naszej teraźniejszości i przyszłości.

Zadaniem jest wyszukanie i zaznaczenie śladów, znikającego pod styropianem i pstrokacizną, Waldenburga i pomóc może każdy. A to już pachnie wakacyjną przygodą.

Z materiałów organizatora:

Przestrzeń publiczna Wałbrzycha i okolicznych miejscowości niemalże 80 lat po zakończeniu wojny nie potwierdza tużpowojennych postulatów, aby udało się „w trwały sposób usunąć wszelkie naleciałości germańskie”. Spod tynku wciąż patrzy Waldenburg.
Wiedza o niemieckich znakach graficznych i treściach, które wciąż można spotkań w przestrzeni publicznej Dolnego Śląska jest chaotyczna, nieusystematyzowana i wciąż mało znana. Jest jednocześnie zagrożona – pora na zmapowanie tego zasobu. Tak właśnie zrobiliśmy we Wrocławiu, publikując mapę z dwujęzycznym opracowaniem, a nastepnie opracowując wirtualną mapę poniemieckości w Jeleniej Górze. Teraz pora na Wałbrzych.
Co robimy: mapujemy rozproszoną wiedzę o niemieckich szyldach, inskrypcjach i wszelkich przedwojennych epigrafach, które zachowały się do dziś w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach.

Znasz jakiś niemiecki napis w swojej okolicy? A może wiąże się z nim jakaś ciekawa, np. rodzinna historia? Masz w w domowym albumie jakieś archiwalne zdjęcia, na których można znaleźć tego typu zasób? Albo znasz osobę, którą warto byłoby zaangażować do taką inicjatywy? Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia, skontaktuj się z organizatorami projektu.
Zapraszamy do współpracy: pomóż nam opracować mapę i ocalić ulotną wiedzę o niemieckich śladach wciąż obecnych w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach.

Oprócz mapowania i fotoreportaży będziemy realizować materiały filmowe-wywiady z przedstawicielami lokalnej społeczności, którzy podejmą tematykę niemieckich epigrafów w Wałbrzychu (przewodnicy miejscy, lokalni historycy i entuzjaści historii). Zadanie umożliwi spójne, przyjazne, nowoczesne i rzetelne opracowanie zasobu niemieckich inskrypcji wciąż obecnych w przestrzeni publicznej Wałbrzycha i okolicznych miejscowości, zapewniając jego ochronę i promocję. Nowoczesne, multimedialne narzędzia ekspozycji treści proponowane w projekcie łączą się z aktywnym dostępem dla wszystkich przy jednoczesnej aktywizacji mieszkańców Wałbrzycha. Dla turystów natomiast mapa będzie stanowić ciekawą alternatywę poznania przeszłości miasta od mało znanej strony. Treści w sposób otwarty będą prezentowane na portalu Dolnośląskość.pl i profilach społecznościowych projektu.

Kontakt: info@dolnoslaskosc.pl, tel.: 666951823
Fb:https://www.facebook.com/pg/spodtynkupatrzybreslau
Realizacja projektu: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza przy współpracy Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska (Dolnośląskość.pl).

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Z zawodu kierownik, warchoł na stołku w instytucji kultury, organizator wydarzeń, muzyk, bloger, samozwańczy redaktor na autorskim, lokalnym portalu o kulturze "Wałbrzych - tu #nicsięniedzieje", redaktor portalu Wybieram Kulturę, autor cotygodniowych wpisów w Tygodniku 30 Minut, facet od słów i zdarzeń.
%d bloggers like this: