Wałbrzych – tu #nicsięniedzieje – niezależny portal o kulturze

:: reportaże :: recenzje :: wywiady :: rzetelne informacje o kulturze w Wałbrzychu i okolicy ::

wydarzenia

PRL w Muzeum Porcelany

Coś dla nostalgicznie rozpływających się w przeszłości, których nie brakuje, i fantastyczna podróż w minioną epokę, jej charakterystykę łypiącą na nas podejrzliwie z każdej pracy. Ale też przypomnienie definicji plakatu, nawet wzorca. I tu naprawdę z nostalgią można powiedzieć „ehh, kiedyś to było”.

Muzeum Porcelany:


Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zaprasza Państwa na swoją najnowszą wystawę „Zapisane na porcelanie. Praca. Relaks. Ludzie”. Wystawa prezentująca blisko 300 pater okolicznościowych ze zbiorów muzeum to podróż przez historię Wałbrzycha z czasów PRL-u zapisaną w bardzo nietypowy sposób. Na wystawie zobaczą Państwo również plakaty z epoki autorstwa m.in. Andrzeja Szelesa i Zbigniewa Kobylańskiego. Sama ekspozycja podzielona jest na kilka bloków tematycznych. Choć na wystawie pojawiają się patery pochodzące z 11 fabryk w Polsce, m.in. z Jaworzyny Śląskiej, Ćmielowa, Chodzieży, Bogucic, Tułowic, Pruszkowa czy choćby z Włocławka, głównym jej narratorem są „okolicznościówki” wyprodukowane w wałbrzyskich fabrykach, Zakładach Porcelany Stołowej „Krzysztof”, „Wałbrzych” i Fabryki Porcelany „Książ”. Prawdziwym unikatem jest najstarsza patera pochodząca z 1947 roku. Powstała w Państwowej Fabryce Porcelany „Tielsch”, czyli dziś nieistniejący już Zakładzie Porcelany Stołowej „Wałbrzych” ze Starego Zdroju. Kuratorkami wystawy są panie Jadwiga Kornecka-Cebula i Maria Solecka.

Reportaż z Nocy Muzeów 2021 w Muzeum Porcelany TU

Muzeum otwarte codziennie od 10 do 16-tej, poniedziałek od 12 do 16-tej

Z zawodu kierownik, warchoł na stołku w instytucji kultury, organizator wydarzeń, muzyk, bloger, samozwańczy redaktor na autorskim, lokalnym portalu o kulturze "Wałbrzych - tu #nicsięniedzieje", redaktor portalu Wybieram Kulturę, autor cotygodniowych wpisów w Tygodniku 30 Minut, facet od słów i zdarzeń.
%d bloggers like this: