Wałbrzych – tu #nicsięniedzieje – niezależny portal o kulturze

:: reportaże :: recenzje :: wywiady :: rzetelne informacje o kulturze w Wałbrzychu i okolicy ::

aktualności

Sto lat, Misiu! Wiecznie żywy

Miś kończy dziś 40 lat.

Porzucił pracę w małych ośrodkach dla wyższej sprawy. Ma żonę, drugą, bo pierwsza jakaś taka… I dziecko uczone w prywatnej szkole plus lekcje skrzypiec plus karate.

Miś dom zbudował, Chorwacja latem już go męczy, New York nawet wiosną. Auta ma fajne, nie jakieś rzęchy jak u pospólstwa, tylko takie co dużo światełek w środku mają, co by temu Misiu prosto w twarz, prosto twarz należycie oświetlały.
Wielki telewizor, jego wielkie tryumfy, jego rodziny i „znajomków #kumplaniezostawię”, wytłuszcza i przetwarza we wiedzę, powszechną. Najważniejsze by RAZEM w przyszłość patrzeć, a przyszłość wiadomo jaka.

Miś się odnajduje i Miś zawsze się odnajdzie.
Mój ty misiu ty… Sto lat! Wiecznie żywy. Wszechobecny. Mały, bliski i ten niedostępny. Młodzi już trochę rozumieją.


Stanisław Bareja, współtwórca – wraz ze Stanisławem Tymem – filmowej karykatury świata ze stali „Miś”, zmarł w 1987 roku. Nie doczekał naszej wspaniałej rzeczywistości, świetlanej swojej przyszłości. Lepszego jutra, ani nowej normalności. Ciekawe jak by na nią odpowiedział. Remake’iem? Rysiem 2.0? Nie seguelem.

Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Tam, muzealnym kurzem jak kołderką-niewidką, -niezauważalką, oby jak najdalej, bo ten miś na skalę naszych możliwości, to przecież nie ja, pokrywają się inne misie autorstwa Stanisława Kałuziaka, strażaka, tancerza, kronikarza, animatora kultury. Nawiązują do tradycji wodzenia niedźwiedzia, powstały kilkanaście lat przed premierą filmu o cholera wie jak ta cepelia znalazła się w głowach ich twórców.

Ten miś odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

[…]

Pani da te dwa misie. Tego rudego i tego w czerwonej czapeczce.

4 maja 1981, „Miś” reż. Stanisław Bareja, scen. Stanisław Bareja / Stanisław Tym
Z zawodu kierownik, warchoł na stołku w instytucji kultury, organizator wydarzeń, muzyk, bloger, samozwańczy redaktor na autorskim, lokalnym portalu o kulturze "Wałbrzych - tu #nicsięniedzieje", redaktor portalu Wybieram Kulturę, autor cotygodniowych wpisów w Tygodniku 30 Minut, facet od słów i zdarzeń.
%d bloggers like this: