Wałbrzych – tu #nicsięniedzieje – niezależny portal o kulturze

:: reportaże :: recenzje :: wywiady :: rzetelne informacje o kulturze w Wałbrzychu i okolicy ::

zapowiedzi

CYNKOWI CHŁOPCY ponownie w Szaniawskim w ten weekend

I po raz 50-ty na teatralnej scenie plus spotkanie, po każdym spektaklu, z doktorem nauk o bezpieczeństwie, który opowie o sytuacji w Afganistanie kiedyś i dziś.

Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

(z materiałów org.)

W najbliższy weekend – 17, 18, 19 września – Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu przypomni spektakl CYNKOWI CHŁOPCY. Twórcy łączą tekst na podstawie reportażu laureatki Literackiej Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz z barwnym Festwalem Piosenki Żołnierskiej.

Autorka w tekście przytacza świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieję i zapał wojenny z poczuciem bezsensu. Spektakl był debiutem reżyserskim Jakuba Skrzywanka w sezonie 2015/16, a antywojenna, pacyfstyczna opowieść o interwencji radzieckiej w Afganistanie dziś niestety nabiera kolejnych znaczeń.

Aby te znaczenia zrozumieć i przybliżyć, Teatr zaprasza do współpracy doktora nauk o bezpieczeństwie Filipa Bryjkę*, z którym widzowie będą mogli porozmawiać po każdym spektaklu tego weekendu.

Bilety jeszcze dostępne!
PIĄTEK / 17.09. / 19:00
SOBOTA / 18.09. / 19:00
NIEDZIELA / 19.09. / 18:00

CYNKOWI CHŁOPCY Tekst: Swietłana Aleksijewicz Przekład: Jerzy Czech Reżyseria: Jakub Skrzywanek Adaptacja: Klaudia Hartung-Wójciak, Amadeusz Nosal Dramaturgia i wideo: Amadeusz Nosal Scenografa i światła: Marcin Chlanda Kostumy: Karolina Mazur Ruch sceniczny i choreografa: Maćko Prusak Muzyka: Kamil Tuszyński Przygotowanie wokalne: Ewa Gądek Inspicjent: Anna Solarek Zdjęcia: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska Obsada: Karolina Krawiec-Grzelczak, Rozalia Mierzicka [g] / Angelika Cegielska, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek *Filip Bryjka – politolog, doktor nauk o bezpieczeństwie, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Absolwent Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego (2014), Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Ofcerskiej Wojsk Lądowych (2014) oraz studiów doktoranckich na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (2019). Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, współczesnych konfiktów zbrojnych i zagrożeń hybrydowych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Wschodniej, Bałkanów Zachodnich i Bliskiego Wschodu. Autor książki pt. „Wojny zastępcze” wydanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM).
Z zawodu kierownik, warchoł na stołku w instytucji kultury, organizator wydarzeń, muzyk, bloger, samozwańczy redaktor na autorskim, lokalnym portalu o kulturze "Wałbrzych - tu #nicsięniedzieje", redaktor portalu Wybieram Kulturę, autor cotygodniowych wpisów w Tygodniku 30 Minut, facet od słów i zdarzeń.
%d bloggers like this: