Wałbrzych – tu #nicsięniedzieje – niezależny portal o kulturze

:: reportaże :: recenzje :: wywiady :: rzetelne informacje o kulturze w Wałbrzychu i okolicy ::

aktualności reportaże

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA otwiera swoje drzwi

Pandemia skłoniła decydentów do kolejnego wyregulowania naszych zachowań. Przed 12 marca 2020 odwiedzaliśmy galerie sztuki, tłoczyliśmy się przy wejściu w trakcie wernisaży, przepychaliśmy się przed co ciekawszym eksponatem, podnosiliśmy głos wymieniając gorączkowe filipiki, wybuchaliśmy śmiechem, spłakiwaliśmy wzruszenia, no i tupaliśmy w niedowierzania, że widzimy znajomych, zostawiając ślady niskiej klasy obuwia na wysokiej klasy dofinansowanej podłodze, niepostrzeżenie podgrzewanej. Wszystko to dzisiaj ulotne wspomnienie.

Dzisiaj jesteśmy już inni. Otwierają w mieście galerię sztuki. Chcą nam coś pokazać, a my nie wiemy, gdzie to jest. Aaaaa! Galeria sztuki? Victoria ma nową miejscówkę? Drzwi otwierają? W Victorii wszystkie drzwi są otwarte. Jak coś nieczynne, albo „zaraz wracam” to wtedy jest zamknięte. Nie w Victorii? Na Słowackiego? To koło Orange? A, z drugiej strony – obok Aliora. Wiem, naprzeciwko jest mięsny. A tam się płaci? Nie? To dobrze! Ale to w Wałbrzychu jest? No tak, tam optyk jest i niżej jest ta galeria, jak idziesz od Ratusza. No nie wiem. A da się tam zaparkować? Kiepsko, parkuj na Rycerskiej. Wiesz co, nigdy mnie tam jakoś… do tej galerii… 

Dzisiaj jesteśmy już w innym miejscu. Mamy teraz priorytety. Sztuka jest w tej galerii? To takiego priorytetu nie mam teraz. No weź?! Jak to nie masz?! Pamiętasz Churchill co powiedział…? Nie znam gościa, daj spokój. Do Berlina chcę pojechać nie wiem jakie mam mieć kwity, w kolejce do Diagnostyki stoję, nie wiem jakie mi zrobią testy i czy mi klepną na granicy?

No dobra, luz. Wiem o co ci chodzi. A z dzieciakami co robisz we wtorek po szkole? Weź, no nie wiem jeszcze. Chodź, idźmy do tej galerii. Ale, że co? No nie wiem co. Ale z Da Grasso da się coś wziąć? No wiesz, mojemu to śnią się jakieś takie rzeczy co oni tam te rzeźby pokazują. No i? No nie wiem, niech mi on opowie, czy to takie mu się śnią czy inne jakieś. Myślisz? Nie wiem co myślę, ale jak tu patrzę na to co oni pokazują, i zapłacić tylko za jedzenie muszę… Mamy pół godziny, a potem choćby basen. 

To kiedy? Po weekendzie, 4 maja może być. Pomyśl, może być inny dzień, nawet niedziela. Pójdziemy do Parku Słowackiego zobaczyć co ten gość z Harcówką wyrabia, albo gdzie ta wieża ma być, co mówili.

Ale zabłocą im podłogę, ma padać. No proszę cię…!!!

Michał Staszczak, Rozmiar ma znaczenie – rzeźba, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Słowackiego 26, do 26 czerwca 2021, sprawdź godziny bo pandemia wszystko zmienia.

Z zawodu tuteżbył, w instytucjach kultury „za bardzo, po namyśle - jednak nie”, szczęściarz, nie artysta, sam zrobi i tak, wykształcony filozof niepraktykujący, artystom powierzający palmę, miłośnik muzyki, obecnie… mało się podpisuje.
%d bloggers like this: